rTMS

Informace o probíhajících výzkumech, klinických studiích a nových metodách léčby tinnitu.
michal

rTMS

Příspěvekod michal » ned 03. bře 2013 12:20:55

Další metoda jak zmírnit nebo vyléčit tinnitus by mohla být :
rTMS ( repetitivní transkraniální magnetická stimulace )

Co to je zde :
http://www.gong.cz/chronicky-tinnitus-a-metoda-tms/2010/03/05

V principu a podle mého selského rozumu se jedná o metodu, která nám zklidní pomocí magnetického pole tu část mozku, která je pravděpodobně odpovědná za vnímání nebo vytváření našich zvuků v hlavě.
V současné době je tato metoda ve stadiu ( podle mého názoru ) už rozvinutých studií a nových grantů na tyto studie.
Zatím jsem nenašel, že by s tím někdo oficiálně léčil, ale možná se pletu.

Závěr studie z roku 2009 :
http://translate.googleusercontent.com/ ... jF2GEEnwzA

Závěr studie z roku 2011 :
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ei=HCEzUdXZLcGK4ATfgYHwBw&hl=cs&prev=/search%3Fq%3DrTMS%2Btinnitus%2BHolc%25C3%25A1t%26hl%3Dcs%26biw%3D1280%26bih%3D663&rurl=translate.google.cz&sl=en&u=http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21975776&usg=ALkJrhgeDv5lje-4NA-GileyRnyXdW0g9w

A ještě jedna studie z roku 2011 :
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ei=HCEzUdXZLcGK4ATfgYHwBw&hl=cs&prev=/search%3Fq%3DrTMS%2Btinnitus%2BHolc%25C3%25A1t%26hl%3Dcs%26biw%3D1280%26bih%3D663&rurl=translate.google.cz&sl=en&u=http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3214608/&usg=ALkJrhggGh-GoO_RdOxUondftWE34dQA5Q

Takže, kdo ví víc nebo už to v rámci nějaké studie absolvoval, ať napíše.

Veru841

Re: rTMS

Příspěvekod Veru841 » ned 03. bře 2013 19:03:33

Na tom článku v Gongu mě zaujalo, že se můžeme přihlásit jako pokusný králíci (za určitých podmínek teda). Článek je ale z roku 2010. Probíhá u nás v republice vůbec něco jako testování nových léčebných postupů na pacientech dobrovolnících? A jestli ano, tak kde? (Za Pardubice můžu říct, že ne.)

Tonda655

Příspěvekod Tonda655 » ned 03. bře 2013 22:44:09

Dělaj to
Na psychiatri v praze 10 sezení pustěj na tebhe mmagnet a ten te pul hodiny mlátí do hlavy.

michal

Příspěvekod michal » sob 20. dub 2013 21:48:37

Tak tu dávám soubor přeložených článků z 6. MKT z června 2012 o rTMS.
Ve zkratce se v těchto článcích nahlíží na rTMS jako na nadějnou až lehce neúčinnou metodu léčby tinnitu ( každý ať si závěr udělá sám )

V níže uvedených článcích je pár věcí a odborných termínů, kterým až tak nerozumím, takže jestli má někdo lepší překlad, sem s ním - nejsem MUDr. ani překladatel.

P30.
Vícebodová rTMS pro léčbu chronického tinnitu - stimulace kortikální tinnitus sítě - pilotní studie

Lehner A.1, Schecklmann M.1, Poeppl TB1, Kreuzer PM1, Vielsmeier V.2, Landgrebe M.3, Langguth B.1
1 Klinika psychiatrie a psychoterapie, Univerzita Regensburg, Regensburg, Německo
2 Klinika otorinolaryngologie, University of Regensburg, Regensburg, Německo
3. Psychiatrická klinika, psychosomatická medicína a psychoterapie, sociální nadace Bamberg, Německo

Souvislosti: Bylo prokázáno, že nízkofrekvenční repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) na sluchové kůře dokáže snížit u některých pacientů závažnost tinnitu. Existuje stále více důkazů, že neuronová síť se podílí na patofyziologii chronického subjektivního tinnitu a to jak v sluchové tak nesluchové korové oblasti mozku. Zacílení na několik klíčových oblastí této sítě pomocí rTMS by mohlo být slibnou strategii, která posílí léčebné účinky.

Cíl:Tato studie má v úmyslu testovat účinky vícebodové rTMS na závažnost tinnitu.

Metody: 45 pacientů s chronickým tinnitem bylo léčeno pomocí vícebodové stimulace ( levý dorzolaterální, prefrontální, 2000 stimulů, 20 Hz, levý temporoparietalní, 1000 stimulů, 1 Hz; pravý temporoparietalní, 1000 stimulů, 1 Hz) po deset po sobě jdoucích pracovních dnů. Výsledky byly porovnány s daty od 29 pacientů, kteří byli léčeni pouze stimulací levé spánkové části ( 2000 podnětů, 1 Hz). Závažnost tinnitu byla hodnocena ve třech časových bodech, a to na začátku studie, po posledních stimulacích (den 12) a po navazujících 90ti dnech.. Změna závažnosti tinnitu byla testována s použitím opakovaných měření ANOVA s faktorem „mezi-subjekty“ léčené skupiny.

Výsledky: Obě skupiny vykazovali podobné zlepšení od začátku do 12. dne stimulací. Nicméně, rozdíl byl patrný po 90 dnech od stimulací, kdy skupina s vícebodovou stimulací vykazovala celkové zlepšení, zatímco u pacientů užívajících spánkovou stimulaci se vrátila závažnost tinnitu do jejich výchozí úrovně.

Závěr: Tyto pilotní data naznačují, že vícebodová rTMS je lepší než temporální ( spánková ) rTMS a představuje perspektivní strategii pro zvýšení účinků léčby rTMS u tinnitu. Budoucí studie by měly zkoumat tento nový léčebný protokol podrobněji s ohledem na klinické a neurobiologické účinky.

P33
Účinnost oboustranné rTMS u pacientů s chronickým tinnitem

Hoekstra CEL1, 2, Versnel H.1, 2, Neggers SFW2, 3, Niesten M.E.F.1, 2, Van Zanten G.A.1, 2
1 Klinika otorinolaryngologie a hlavy a krku Chirurgie, University Medical Center Utrecht, Nizozemsko
2 Rudolf Magnus Institute of Neuroscience, University Medical Center Utrecht, Nizozemsko.
3. Psychiatrická klinika, University Medical Center Utrecht, Nizozemsko.

Souvislosti: Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) byla použita v několika studiích jako možná léčebná metoda u chronického tinnitu. Několik randomizovaných kontrolovaných studiích prokázalo omezený účinek. Zde představujeme dvojitě slepou randomizovanou kontrolovanou studii, ve které bylo 50 pacientů s chronickým tinnitem léčeno rTMS na pravé i levé sluchové kůře.

Materiál a metody: 50 pacientů (41 mužů, 9 žen) s chronickým tinnitem ( s dobou trvání > 2 měsíce) bylo léčeno v období od června 2007 do června 2011 buď pomocí rTMS ( magnetická cívka číslo 8 ) nebo placebo stimulací pomocí placebo cívky. Léčba měla 2.000 stimulů na frekvenci 1Hz rTMS na 110% motorického prahu po dobu pěti po sobě následujících dní. Obě sluchové kůry byly léčeny s určením místa pomocí neuronavigace. Primárním cílovým parametrem byla změna vnímání tinnitu pomocí měření tinnitus dotazníkem. Sekundární parametry výsledků byla vizuální analogová stupnice a THI. Tato měření byla provedena až šest měsíců po léčbě.

Výsledky: Průměrný efekt rTMS ihned po léčbě a dlouhodobého hlediska byl malý a klinicky relevantní.

Závěr: Ve shodě s předchozími randomizovanými kontrolovanými studiemi, vliv vzájemných nízkofrekvenčních rTMS na sluchové kůry našich pacientů s tinnitem byl při nejlepším nízký.

Session 3
Hodnocení bezpečnosti a účinnosti konvenční nízko a vysokofrekvenční rTMS při léčbě chronického tinnitu - dozimetrický přístup

Perrot X.1, 2,3,4,5, Simon E.1, 2,3,4,6, Roche L.2, 7, Fornoni L1, 3,4, Richard S.2, 5, Dubreuil C.1, 2,4,8, Truy E.1, 2,3,4,9,
Norena A.10, Boissel JP1, 2,4,11, Roy P.1, 2,4,7, kleštiny L.1, 2,3,4,5, a jménem studijní skupiny MagTIN

1Université de Lyon, Francie,
2Hospices Civils de Lyon, Francie,
3INSERM U1028, CNRS UMR5292, Lyon Neuroscience Research Center, Francie,
4Claude Bernard - Lyon 1 University, Francie,
5Lyon-Sud nemocnice Audiologie a orofaciální Zkoumání oddělení, Pierre-Benite, Francie;
6Neurological a Neurochirurgická nemocnice, funkční Neurochirurgie oddělení, Bron, Francie,
7Lyon-Sud nemocnice, Biostatistics oddělení, Pierre-Benite, Francie,
8Lyon-Sud Nemocnice, ORL oddělení, Pierre-Benite, Francie,
9Edouard Herriot nemocnice, ORL oddělení, Lyon, Francie,
10Université de Provence, Marseille, Francie,
11Fakulta medicíny, klinické Farmakologie oddělení, Lyon, Franci

Souvislosti a cíl: Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) je považována za potenciální způsob léčby chronického hučení v uších. Ačkoli předchozí studie prokázaly mírný terapeutický účinek, zbývá specifikovat optimální rTMS parametry a snášenlivost multisession protokolů. Při kombinováním různých protokolů bylo cílem naší studie zhodnotit a charakterizovat účinnost běžné rTMS u pacientů s chronickým těžkým hučením v uších za kontroly bezpečnosti a snášenlivosti.

Materiál a metody: Byl navržen randomizovaný, dvojitě zaslepený, placebem kontrolovaný postupu, se čtyřmi rostoucími úrovněmi magnetické "pseudo-dávky". Každá úroveň zahrnovala 16 pacientů náhodně rozdělených na aktivní rTMS
skupinu (12 pacientů) a placebo rTMS skupinu (4 pacienti). Neuronavigace rTMS byla zaměřena na primární sluchovou kůru kontralaterální na domnělý převládající strana tinnitu. Účinnost na hlasitost, závažnost tinnitu a postižení tinntiem byla hodnocena pomocí vizuální analogové hodnotící stupnice, vícerozměrného JA-dotazníku a tinnitometrie. Bezpečnost a tolerance k sezení rTMS byly hodnoceny pomocí polostrukturovaného rozhovoru pro nepříznivé události a tónová audiometrie na stav sluchu. Výše uvedené bylo rozloženo do šesti měsíců.

Výsledky: Použitím smíšeného modelu ke srovnání výchozích opatření jsme ukázali, že placebo rTMS bylo více účinné na vnímání tinnitu než aktivní rTMS, bez ohledu na druh protokolu. Tento paradoxní účinek by mohl být spojen s vyšším výskytem specifických nežádoucích účinků rTMS (bolest hlavy, obličeje, kontrakce a bolest) ve skupině s aktivní rTMS.

Závěr: Naše nálezy zpochybňují terapeutický přínos rTMS u tinnitu. Nicméně je nutné udělat hlavní multicentrické klinické studie. Současným zkoumáním různých rTMS parametrů, jakož i s přihlédnutím k potenciálně negativním vedlejším účinkům rTMS, by se mohla zvýšit metodická platnost těchto studií a identifikovat optimální léčebný protokol.

Session 9
Fire and Forget - srovnání vlivu neuromodulace s nízkofrekvenční rTMS a Neurofeedback na oscilační procesy spojené s tinnitem

Hartmann, T1, Lorenz, I1, Müller, N1, Langguth, B3 a Weisz, N1, 2,4

1 Universität Konstanz, Katedra psychologie, Konstanz, Německo
2 Universität Konstanz, Zukunftskolleg, Konstanz, Německo
3 Universität Regensburg, Psychiatrická klinika, Regensburg, Německo
4 Università degli Studi di Trento, CIMeC, Centrum pro mysl / Brain Sciences, Trento, Itálie

Souvislosti: Rostou důkazy o tom, že vzniklý chronický tinnitus souvisí s poruchou sluchové excitačně-inhibiční rovnováhy.. Neurofyziologické koreláty této nerovnováhy zvyšují výkon delta vln a snižují výkon alfa vln. Vzhledem k jejich vztahu k inhibičním procesům, mají alfa oscilace zvláštní roli v této teorii a jsou kandidáty pro změny po léčbě tinnitu.
Ačkoli existují slibné výsledky o účinnosti jak Neurofeedbacku tak rTMS, nemáme důkazy o tom, zda, kde a jaké jsou neurofyziologické změny v mozkové kůře vyvolané těmito metodami. Tato studie porovnává
výsledky MEG záznamu před a po Neurofeedbacku, rTMS a placebo léčby rTMS.

Materiál a metody: Autoři uvádějí data od 17 pacientů (8 Neurofeedback, 9 rTMS). MEG byla provedena před prvním a po posledním ošetření. Analyzovali jsme výkon a dálkové připojení na úrovni zdroje.

Výsledky: Výsledky ukazují, že léčba Neurofeedbackem je lepší než rTMS a je prostorově specifická. Zvýšení výkonu alfa vln bylo znamenáno na pravé sluchové kůře pouze po provedení léčby Neurofeedbackem. Efekty propojení jsou více závislé na podmínkách.

Závěr: Neurofyziologické účinky Neurofeedbacku uvedené v této studii jsou velmi specifické pro dotčené oblasti Otázka, zda rTMS poskytuje podobné specifické modulace, nemůže být zodpovězena, protože zde nebyl zjištěn žádný odpovídající efekt. Je možné, že rTMS indukuje kortikální inhibice přes mechanismus odlišný od Neurofeedbacku. V tomto případě se účinky rTMS mohou projevovat odlišně.

michal

Příspěvekod michal » pát 26. dub 2013 15:06:34

Nechci to zakřiknout, ale měl bych si vyzkoušet rTMS na vlastní palici. Jestli se to podaří ( zatím je to ve stadiu možná ) tak budu referovat.

blaňule

Příspěvekod blaňule » ned 28. dub 2013 12:56:15

Dej určitě vědět, budeme všichni zvědaví.

michal

Příspěvekod michal » čtv 06. čer 2013 16:58:40

Takže zkouška metody rTMS na mojí palici se pravděpodobně uskuteční někdy v září. Jak už avizoval Tonda tak to dělají na Psychiatrii na Na Karláku, ale také v Bohnicích a snad ještě někde. Čekací doba je docela dlouhá, cca 3 měsíce. Bude prý 10 sezení a ani to snad naní v rámci nějaké studie. Přišlo mi to jako, že s tím normálně léčí. Tak se uvidí co to s člověkem udělá - jsem dost zvědavej.

Obrázek

Obrázek

blaňule

Příspěvekod blaňule » ned 09. čer 2013 13:46:36

Michale, díky! Můžu se ještě zeptat, přes jaký kontakt jsi se tam dostal? Karlák mám kousek, mohla bych to zkusit.

michal

Příspěvekod michal » pon 10. čer 2013 11:10:24

Je to od normálního ORL doktora, který je od začátku s tinnitem v obraze. Už při první návštěvě mi udělal jízdní řád co všechno vyzkoušíme a jede se podle toho. I mi u různých metod říká jaká je pravděpodobnost, že mi pomůžou a jak mi pomůžou.

Jen pro rekapitulaci ( třeba to někomu pomůže ) :
1. prášky na zvýšení serotoninu a GABA v mozku ( na bázi AD ) názor MUDr - 20% šance na celkové vyléčení, ale velmi dobré na srovnání psychiky
2. betaserc a cavinton ( prokrvení vnitřního ucha a mozku - řekl, že jestli nazaberou za 2 měsíce tak nemá smysl je brát ) názor MUDr - 20% šance na celkové vyléčení, ale zabrání to rozvoji degenerace vnitřního ucha
3. barokomora ( celkové prokrvení organismu - 10 sezení prý vystačí s účinkem na 4-5 měsíců ) názor MUDr - 20% šance na celkové vyléčení, ale zlepšení prokrvení cév
4. rTMS ( teorie na principu zklidnění neuronů ) názor MUDr - 20% šance na celkové vyléčení
5. antiepileptika ( teorie na principu fantomové bolesti ) názor MUDr - na moc pacientů to nefunguje
+ maskování příjemnými zvuky ( sám jsem zvolil něco na principu TRT a ACRNM )

To že mi nabídl jen tak mírnix týrnix rTMS, na to jsme taky koukal, ale asi to je normální. Tady z fóra na tom byl Tonda a ten je odněkud z Vysočiny tuším.
V současné době se blížím velmi pomalu do stavu jaký jsem měl od 2008 do prosince 2012, akorát nevím jaká léčba na mě zabírá nejvíc. Pravděpodobně asi všechny nějakým způsobem :-)
S léčbou jsem začal někdy v únoru 2013 ( to že mám T od 2008 a že jsem ho 5 let ignoroval mi dává naději, že se ho naučím ignorovat zase )

mejla
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mejla » pon 26. srp 2013 8:06:02

včera byl rTMS věnován pořad TEP 24 na ČT24 - i když šlo primárně o Alzheimerovu chorobu, o rTMS tam padlo dost informací a ukázali, jak to vlastně probíhá... docela mě zaujalo, jak tam tvrděj, že tím léčej i např. hučení v uších - já totiž zatím neslyšel o případu, že by rTMS na tinnitus někomu pomohlo - pokud tu někdo takový je, napište nám sem!

Video tady (dole spusťte část "Magnetickou stimulací proti Alzheimerovi"): http://www.ceskatelevize.cz/porady/10315080042-tep-24

michal

Příspěvekod michal » úte 27. srp 2013 13:53:25

Vydrž Mejlo, vydrž.
Já na rTMS nastupuju ze začátku září, tak zkusím poskytnout online reportáž.
Jinak v oficiálních studiích to nějaké výsledky má, ale spíše v "multisite" protokolu ( tj., že ti rTMS dělají na různých místech ).
Sám jsem na to zvědavej - nedělám si iluze, ale z hlediska dostupné současné moderní medicíny je to vrchol co ti můžou nabídnout.
Víc jsem ale zvědavej až někdo vyzkouší VNS terapii nebo až bude dál optogenetika nebo nanobiotechnologie.

* pozn.
Jinak poslední dobou mám nějak hodně práce, že se nestíhám ani věnovat něčemu jinýmu ( bohužel ani těmto stránkám ). Nicméně mám některé věci, které bych sem chtěl hodit, ale vidím to někdy na podzimní měsíce.
Pozitivum hodně práce z hlediska tinnitu je, že ho přes den nevnímám, no a večer to není nijak hrozný ( prostě habituace pokračuje )

michal

Příspěvekod michal » pon 02. zář 2013 14:44:12

Takže dneska 1.sezení.
Celkem jich bude 10 a jedná se o stimulaci pouze jednoho místa v hlavě ( není to multisite protokol )
Začíná se zaměřením postižené části mozku ( levá spánková oblast ) a nastavením hodnoty výkonu.
Zaměření probíhá pomocí elektromagnetických pulsů a poropojením okruhu s pravou rukou. V okamžiku zaměření správné oblasti vám začne palec díky impulsům cukat. Pak by se měl nastavit výkon. Standartně se začíná od nejmenšího cca 65% výkonu přístroje, který mě stačil.
Pak už se nakreslí na čepici ( kterou vám před tím dají ) bod, který bude stimulován, přiloží se magnetická cívka a začíná série cca 1800-2000 impulsů což trvá cca 30minut.
Termín "mlácení do hlavy", který tu poprvé použil Tonda jako pocit při průběhu stimulace, není až tak správný. Jedná se o takové slabé cukání v oblasti stimulované přístrojem, které se malinko propisuje do brady a na tváře ( pravděpodobně přes lícní nerv ).
Jinak po stimulaci jsem okamžitě vstal a odjel autem do práce aniž bych na sobě pozoroval něco divného.
Otázka všech asi zní zda to pomohlo ?
Po prvním sezení se mi tinnitus omezil do lepšího šumění - asi takového jako když jsem zkoušel ACRNM, které po 3 hodinách zatím přetrvává.
Tak jsem zvědav co bude dál.
MUDr. na příjmu říkal, že pravděpodobnost zlepšení je 60-70%.
Jinak se tam mihnul i Doc. Anders - což je takový guru přes rTMS v Čechách.

blaňule

Příspěvekod blaňule » pon 02. zář 2013 15:14:49

Hm, to zní dobře. Díky za popis. Zítra jdu na ORL do Motola, tak si také nechám napsat žádanku.

michal

Příspěvekod michal » úte 08. říj 2013 17:00:36

Další info o mé léčbě pomocí rTMS.

Po prvním sezení rTMS se mi můj tinnitus výrazně sklidnil aby se po dalších 4 sezeních zase docela rozjel ( intenzivní pískání ). Po 10-ti sezeních byl s výkyvy ( nižší intenzita o víkendu ) i nadále docela rozjetý ( tj. vnímal jsem ho docela dost ) aby v pondělí po těch 10-ti sezení přestal "zlobit" jako když utne ( z pískání se stalo lehké šumění ) a tento stav přetrvává do dneška s lehkými výkyvy podle toho jaký mám zápřah v práci. Doufám, že to bude nastálo, protože s tímto tipem tinnitu žít je docela "legrace".
O rTMS musím říct, že to je jedna ze dvou metod, která na mě má okamžitý efekt, ale je jediná, kde efekt přetrvává delší dobu. Tak druhá metoda je samodomo metoda ACRNM, která má na mě efekt pouze cca 30 sekund.

Podle mě je rTMS nadějná metoda ( nebo princip ), která by jednou mohla mít výrazné léčebné účinky, ale chtělo by to zjisti něco podrobnějšího o vzniku tinnitu aby se mohlo lépe cílit na postižené části mozku.

Mám teorii ( svojí, bohužel neověřenou ) vycházející z faktu, že tinnitus má poměrně dost lidí ( možná mají všichni lidé nějaký tinnitus v hlavě, ale mozek ho nějakým způsobem nevnímá ), ale jen někomu vadí - otázka zní PROČ ??? Většina lidí si tinnitus uvědomí s nějakým traumatizujícím zážitkem ( stres, deprese , akutrauma, ztráta sluchu ) nebo nějakou chorobou ( která může být také stresující ) - třeba RS, WS, borelioza, atp. Prostě si ho mozek vytáhne z podvědomí.
Většině lidí, kteří nesnáší svůj tinnitus pomáhájí antidepresiva. Mě teď pomohlo rTMS, které je primárně vyvinuto pro deperese. Mě toto utvrzuje v názoru, že chronický tinnitus není o uších, ale o mozku. Bohužel o tomto orgánu lékaři vědí nejméně.

blaňule

Příspěvekod blaňule » čtv 10. říj 2013 20:27:47

Díky Michale. Docela jsi mě vyděsil tím zhoršením, ale chce to prostě risknout.

mejla
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mejla » stř 08. led 2014 16:50:47

michal píše:Mám teorii ( svojí, bohužel neověřenou ) vycházející z faktu, že tinnitus má poměrně dost lidí ( možná mají všichni lidé nějaký tinnitus v hlavě, ale mozek ho nějakým způsobem nevnímá ), ale jen někomu vadí - otázka zní PROČ ??? Většina lidí si tinnitus uvědomí s nějakým traumatizujícím zážitkem ( stres, deprese , akutrauma, ztráta sluchu ) nebo nějakou chorobou ( která může být také stresující ) - třeba RS, WS, borelioza, atp. Prostě si ho mozek vytáhne z podvědomí.

k tomu bych jen doplnil, že zrovna čtu knížku Tinitus - 100 otázek a odpovědí, jsem z ní mimochodem docela mile překvapen. A zrovna o tomhle se v ní píše. Prý se tím zabýval jeden výzkum v padesátých letech, kdy lidi (bez tinnitu) zavřeli do 100% odhlučněné místnosti - a ejhle, 94% lidí najednou slyšelo tinnitus. Takže máš nejspíš pravdu :)

Nikke

Příspěvekod Nikke » stř 05. bře 2014 20:44:47

Ahojda,
kolipak jsi za rTMS dal? :)) dneska jsem dospěla k názoru, že je to nejspíše problém mozku a nee ucha a že bude nejefektvinější TRT nebo toto...:) a máte někdo zkušenosti s TRT? :) můj tinnitus je tedy více zvuků a hodně to kolísá...

michal

Příspěvekod michal » čtv 06. bře 2014 7:43:42

Ahoj,
nedal jsem za to nic, protože to platí zdravotní pojišťovna.
Jen se prosím rozepiš co tě vede k názoru, že je to otázka hlavy a ne ucha. Mám ten samý názor, akorát by mě zajímaly důvody někoho jiného. Jinak TRT není špatná volba, ale zkus se podívat i na ACRNM nebo na ATA sounds. Mně princip konstantního šumu metody TRT moc nesedí, nicméně jsem ji odborne nevyzkoušel. Budeme tu ale rádi, když o ní někdo bude referovat.

Nikke

Příspěvekod Nikke » čtv 06. bře 2014 22:09:25

Aha, tak to je příznivá zpráva...No mám ten dojem proto, že mám pocit, že se mi do hlavy zafixoval zvuk mého větráku u počítače, takové slabé pištění..je to na levém uchu, stejně jako to pištění je na levé straně :D ale je možné, že to tak není...dále - někdy se to dá vědomě ovládat, např. "strčit pod pokličku", pak se to ztlumí... navíc se mi to zhoršilo od té doby, co jsem to začala řešit a poslouchat...tak proto si myslím, že je to záležitost mozku...:) co myslíš Ty?

Nikke

Příspěvekod Nikke » čtv 06. bře 2014 22:13:51

ještě tedy jedna otázka - můžu jít na rTMS nebo TRT, když mám vícerozvuků? :)

Zpět na