Tinnitracks

Informace o probíhajících výzkumech, klinických studiích a nových metodách léčby tinnitu.
Uživatelský avatar
mejla
Příspěvky: 420
Registrován: úte 22. led 2013 15:57:18
Kontaktovat uživatele:

Tinnitracks

Příspěvekod mejla » sob 21. bře 2015 13:14:33

Další z možných metod léčby tinnitu je Tinnitracks. Princip je podobný Notched Music Therapy a není zrovna nejlevnější. Pokud budete mít někdo zkušenosti s tímto systémem, podělte se s ostatními.

Novinka je založena na neurologickém výzkumu mozku, při němž se prokázalo, že tinnitus je výsledkem hyperaktivity části mozku, která má na starosti zpracování zvukových vjemů. Na základě tohoto poznání vznikla metoda, která dokáže tinnitus zcela eliminovat, a to pomocí poslechu speciálně upravené hudby. Základem je odborné vyšetření na ORL a stanovení individuální frekvence pískání nebo šelestu v uších. Dále si pacient vybere hudbu, kterou má rád a pomocí speciálního programu se vybrané MP3 soubory "oberou" o zvuky se zjištěnou frekvencí. Zvukový filtr z původní MP3 odstraní frekvenční pásmo blízké frekvenčnímu pásmu tinnitu a takto modulovanou hudbu zpětně uloží do počítače. Pacient se následně léčí sám tím, že poslouchá svou modulovanou hudbu.

Kompletní článek z webu palmserver.cz:

Mobilní aplikace vyléčí pískání v uších - tinnitus

Až 15% populace prý trpí pískáním v uších. Na tuto nemoc se používá odborný termín tinnitus. Příčiny bývají různé a některé z nich dokáže současná medicína vyléčit. Většina ovšem odolává a postižení lidé se s tím prostě musí naučit žít. Nyní se ovšem blýská na lepší časy a existuje způsob, který mnohým lidem ušetří nepříjemné stavy.

Berte to prosím jako laický a velmi zjednodušený popis něčeho, na co jsme čirou náhodou narazili na Internetu a s čím nemáme žádnou osobní zkušenost, natož pak odbornou erudici v otorhinolaryngologii. Je to pouze tip, ale asi také naděje pro tisíce lidí.

Novinka je založena na neurologickém výzkumu mozku, při němž se prokázalo, že tinnitus je výsledkem hyperaktivity části mozku, která má na starosti zpracování zvukových vjemů. Na základě tohoto poznání vznikla metoda, která dokáže tinnitus zcela eliminovat, a to pomocí poslechu speciálně upravené hudby. Základem je odborné vyšetření na ORL a stanovení individuální frekvence pískání nebo šelestu v uších. Dále si pacient vybere hudbu, kterou má rád a pomocí speciálního programu se vybrané MP3 soubory "oberou" o zvuky se zjištěnou frekvencí. Zvukový filtr z původní MP3 odstraní frekvenční pásmo blízké frekvenčnímu pásmu tinnitu a takto modulovanou hudbu zpětně uloží do počítače. Pacient se následně léčí sám tím, že poslouchá svou modulovanou hudbu. Princip je znázorněn na níže uvedeném videu.

Německá firma Tinnitracks, resp. Sonormed GmbH připravuje i mobilní aplikaci, takže modulovanou léčebnou hudbu bude možné používat i v mobilech.

Více informací je zde. Celá věc má ovšem komerční charakter, což zvláště v naší zemi bývá málokdy akceptováno, ale to už je problém každého jednotlivce. Připravovaná aplikace pro mobilní telefony by měla stát 19 Euro/měsíc (cca 530 Kč) a PC program pro výběr hudby a její modulaci přijde na 539 Euro (roční licence, cca 14.900 Kč) nebo opět 19 Euro na měsíc (cca 530 Kč). Otázkou je, jak dlouho trvá vyléčení. Je to individuální a záleží na stavu každého člověka, jestli jde o počátky nebo mnohaletý stav atd. Producent uvádí 1 hodinu denního poslechu a 6 měsíců jako minimální dobu, ale není zřejmé, jestli uvedené ceny jsou nutně potřebné i v situaci, kdy si člověk během měsíce nahraje a modifikuje nějakou základní sadu MP3 a ty pak používá následující měsíce.

Sonormed GmbH spolupracuje na tomto projektu i se známým výrobcem kvalitních sluchátek Sennheiser electronic GmbH & Co. KG. Produkt získal řadu významných ocenění, ale k oficiálnímu zařazení mezi lékaři doporučované léčebné metody jistě bude vyžadovat i různá schválení například Ministerstva zdravotnictví a minimálně důvěryhodnosti by prospěly i posudky našich odborných kapacit.

http://www.palmserver.cz/modules.php?na ... &sid=14416

michal
Příspěvky: 315
Registrován: pát 01. bře 2013 12:06:52
Bydliště: Praha východ

Re: Tinnitracks

Příspěvekod michal » sob 21. bře 2015 17:58:54

mejla píše:.................Novinka je založena na neurologickém výzkumu mozku, při němž se prokázalo, že tinnitus je výsledkem hyperaktivity části mozku, která má na starosti zpracování zvukových vjemů. Na základě tohoto poznání vznikla metoda, která dokáže tinnitus zcela eliminovat, a to pomocí poslechu speciálně upravené hudby. Základem je odborné vyšetření na ORL a stanovení individuální frekvence pískání nebo šelestu v uších. Dále si pacient vybere hudbu, kterou má rád a pomocí speciálního programu se vybrané MP3 soubory "oberou" o zvuky se zjištěnou frekvencí. Zvukový filtr z původní MP3 odstraní frekvenční pásmo blízké frekvenčnímu pásmu tinnitu a takto modulovanou hudbu zpětně uloží do počítače. Pacient se následně léčí sám tím, že poslouchá svou modulovanou hudbu. Princip je znázorněn na níže uvedeném videu..........


Souhlas s principem léčby. Docela zapadá do mých zkušeností za poslední roky, kdy si dokážu tinnitus zmodulovat pomocí hudby, respektive zvuků z ATA z pískání do šumění.
Taky věřím, že kdybych znal zvukový digitální model svého tinnitu, tak mi na něj někdo dokáže ušít na míru hudbu, kterou když budu poslouchat rok až dva, tak se tinnitu zbavím nebo zásadně omezím. V současné době funguje metoda TRT, ale to je bílý nebo růžový šum - tj. velmi univerzální řešení, které vás naučí tinnitus habituovat.
Jinak metoda podobná výše uvedené je k dispozici pro jednotónový tinnitus a najdete jí v této části fóra pod názvem ACRNM - acoustic coordinate reset neuromodulation.


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host