Nejen tinnitus

Aneb jak to všechno začalo. Napište ostatním, kdy se u vás projevil TINNITUS, jak jste s ním bojovali či jak jste se s ním naučili žít.
Oberon.F

Nejen tinnitus

Příspěvekod Oberon.F » sob 12. zář 2015 19:32:15

Tento web čtu už několik let. Díky za něj, vždycky mě uklidní, že v tom nejsem sám. Teď teprve jsem se odhodlal napsat sem také svůj příběh. Bohužel, nejen tinnitus mi znepříjemňuje život.

Všechno začalo, když mi bylo osmnáct. Spěchal jsem na autobus a nádraží bylo ještě daleko, tak jsem se rozběhl a běžel až ke stanovišti. Autobus jsem stihl, když jsem si však sedl, zjistil jsem, že mám něco s levým uchem. Dnes už vím, že se tomu odborně říká "autofonie". Pro ty, kdo to neznají - je to zesílené vnímání rezonance vlastního hlasu. V uchu vám pukne, cítíte, jak se tam uvnitř něco uvolňuje a pak slyšíte vše desetkrát hlasitěji, navíc s echem. Vše včetně vlastního dechu. Pokud chcete vědět, jak přesně to zní, a vlastníte taková ta sluchátka se silikonovými špunty, nasaďte si je do uší a zkuste něco říct. Přesně takové to je. To něco, co se uvolní, je Eustachova trubice. Ano, při snaze zbavit se toho jsem si nastudoval anatomii lidského ucha od A do Z :D Tento stav naštěstí není trvalý, po uklidnění srdečního tepu se to zase vrátí do normálu. Aspoň do té doby, kdy zase dojde k nějaké fyzické zátěži. Dělá mně to ale i při určitých pohybech hlavou. Od té doby pořád jako bych cítil pohyby těch svalů u Eustachovy trubice - ani nevím, jestli je to fakt, nebo jen sugesce. Každopádně je to strašně nepříjemné a musím s tím počítat v každodenním životě - při sportu, při výšlapech - prostě všude, kde je potřeba fyzická námaha.

Ještě ten večer dne, kdy jsem běžel na autobus, jsem večer zjistil, že mi v tom samém uchu píská. Taková ta "morseovka. Nelenil jsem a co nejdříve jsem šel na ORL. Co následovalo, asi všichni víte. Běžné vyšetření, audiologie, tympanometrie atd., vše bez nálezu. Oficiálně vám nic není, budete se s tím muset smířit.

Tak jsem se s tím pokusil smířit. Kvůli tinnitu jsem se nemohl soustředit při učení a čtení, kvůli autofonii jsem se zase stranil společnosti kamarádů, rodiny atd. Samozřejmě, že jsem nesčetněkrát uvažoval o sebevraždě, protože život nestál za nic. Myslel jsem, že od osmnácti let mě čekají nejlepší léta života, ale spletl jsem se. Byly to asi nejhorší roky. První tři roky byly kritické, pak jsem se s tím začal pomalu sžívat. Teď je mi 23. Rozhodl jsem se, že se nazabiju, že naopak budu žít úplně naplno. Stejně mně oficiálně nic není a jednou umřu tak jako tak. Upřímně řečeno, na tinnitus jsem si zvykl. Čtu a učím se se sluchátky, kde si pouštím zvuk šumění deště - silně doporučuji, pokud máte telefon s Androidem, aplikace se jmenuje Rain sounds. Už to ani nevnímám. Na co se zvyká hůř je ta autofonie. Přesně vím, kdy se to stane, vím jak to dát do normálu, ale tak nějak se těch chvil strašně bojím.

Tak to byl můj příběh. Ale teď ještě k tomu, co si myslím, že to způsobuje. Teorií mám víc, ale pravděpodobně jsou úzce propojené.
1. Stres. Jsem strašně vystresovaný člověk. Souvisí to taky s tím, že mám jinou sex. orientaci, než by se očekávalo. Nechci to tady rozebírat, ale když už od dětství víte, že jste v něčem jiní, přináší vám to hodně stresu. A že stres působí na svalstvo, to není žádná záhada.
2. Krk. Jsem přesvědčen, že je to způsobeno krčním svalstvem a krční páteří. A tím se vlastně dostáváme k bodu 1. Mám pocit, že mám levou stranu krku úplně zatuhlou, když otočím hlavou doleva, cítím, jak svaly "táhnout", a to přesně směrem k uchu přes čelist (s kterou mám mimochodem také problémy). Už jsem jednu rehabilitaci asi ve 20 letech absolvoval. Mám pocit, že to trochu pomohlo, ale myslím, že jsem necvičil cviky přesně na to svalstvo, které bych procvičit potřeboval. Teď jsem šel na ortopedii znovu a konečně mně udělali rentgen krční páteře a zjistili špatné postavení obratlů, takže nová rehabilitace. Teď jsem se přihlásil na jiné reh. centrum, takže uvidíme.

Moc díky, jestli jste to přečetli celé. Pokud trpíte tím samým (na internetu jsem na takové případy narazil), budu moc rád, když napíšete. Ocením samozřejmě také jakoukoliv radu :)

Nikoleta

Re: Nejen tinnitus

Příspěvekod Nikoleta » čtv 22. říj 2015 7:32:36

Ahoj mrzi me ze tu jeste nikdo na tvuj pribeh nereagoval tak to udelam ja :) . Muj pribeh tu taky nejdes, je dost odlisny. Zaclo to ze dne na den, nikam sem nebezela :) Je mi 28. a 1.listopadu ma moje tecko narozky.:D Odjakziva jsem uzkostlivy clovek, panicke ataky,buseni srdce,bolesti po tele,psycho no :) do toho narocna prace sezeni u kompu. Zadelavala sem si na tecko tak ho mam :D sumeni huceni cvrceni morseovka..no celej orchestr.

Ted k tobe. Myslim, ze bys mel zabrat s tou reha a prodat masaze!!!! Me vazne pomohly. Me tahne cely krk komplet, seda mi tam stres,pak me z toho boli hlava...jen kdyu naklonim hlavu a chci se protahnout - kurna to je vse zkracene. Nase generace furt jen civi do kompu,do mobilu, je ma nas tlak ze vsech stran: skola, prace,rodina,vztahy....je vubec cemu se divit ze pak mame tecko??? Takze za me je dulezita relaxace - pridej JEMNE masaze, ale u nekoho komu veris a kdo uz prisel do styku s tinnitarem!

Drzim palce ;)

David

Příspěvekod David » čtv 22. říj 2015 8:08:21

Ahoj, jmenuji se David, 36let.
Píská mi v uchu 14 dní.
Tvůj příběh je velmi emotivní. Problém s krční páteří a staženým svalstvem cítítm také.
Představa doživotního momentálního stavu je hrozná, proto se s tím jen tak nesmířím a udělám maximum aby se vše vrátilo do normálu.
Nejhorší je spánek, zatím si s tím nevím moc rady.
Hudbu poslouchám také, ale nezviknul jsem si. Zatím doplňuji práškami na spaní.
Myslím, že zásadní je rahabilitace a rozcvičení "zatuhlého rkru".

Tinnitus není nemoc, není proto přeci možné, aby se nedalo pískání zbavit.
Musíme ptrpělivě zkoušet všechny možnosti a hlavně myslet na uvolnění celého organismu.
Vyhnou se negativním lidem a myslet jen na příjemné.... děti, rodina, přátelé.

Tržme si palce.

Jirka74

Příspěvekod Jirka74 » pon 07. bře 2016 18:48:22

Ahoj!

Přesně jak píšeš, krční páteř v tom bude a stres. Mě to prohvízdává velmi hlasitě když zatřepu hlavou nebo když ji otočím do krajních pozic. Divím se, že na to ještě doktoři nepřišli, kde je ten zakopanej pes. Ale dá se s tím žít. Je potřeba se s tím smířit a snažit se soustředit na něco jiného. Ahoj!

Ivana SR

Příspěvekod Ivana SR » pon 05. zář 2016 18:51:45

Ahojte !

vie mi tu niekto poslať link na nejaké rehabilitačné cviky na krčnú chrbticu ?
najlepšie na môj mail :ikubo@nextra.sk

Dakujem

Zpět na