jak zmírnit hyperakuzi?

Aneb jak to všechno začalo. Napište ostatním, kdy se u vás projevil TINNITUS, jak jste s ním bojovali či jak jste se s ním naučili žít.
Dara007

jak zmírnit hyperakuzi?

Příspěvekod Dara007 » úte 17. kvě 2016 20:59:40

Zdravím. Chtěla bych se zeptat, nevíte jak se dá bojovat s hyperakuzi? Od té doby co mám tinnitus z akutraumatu, nosím běžně na ulici špunty v uších. Zkusila jsem jít ven i bez špuntů v uších, ale tinnitus se mi z toho zhoršil. Začala jsem se bát a tak jsem skoro pořád doma, říkám si - co když na mě zaštěká pes, nebo budou vrzat dveře, nebo projede kolem mě auto? Připadá mi, že už snad nejsem schopná ani existovat. Minulý týden jsem jela autobusem a řidič si zatroubil. Nepomohli mi ani špunty v uších a T se mi zase docela hodně zhoršil. Odhlásila jsem se i z úřadu práce, nedokážu si představit jít někde takhle pracovat. Někomu něco spadne, nebo nahlas zazvoní telefon? Tinnitus se mi zhoršuje i z telefonování – z toho záření, tak jsem omezila i telefonování. Jsem schopná si s každým jen psát nebo mluvit jen osobně. Jak to máte vy?

michal

Re: jak zmírnit hyperakuzi?

Příspěvekod michal » stř 18. kvě 2016 20:19:41

Jaké máš sluchové ztráty ?

Dara007

Příspěvekod Dara007 » sob 21. kvě 2016 12:29:27

Velmi malé, jen 6% ztráta sluchu, ve vyšších prekvencích, z akutraumatu :(

michal

Příspěvekod michal » sob 21. kvě 2016 12:50:18

To jsou malé ztráty.
Já mám 50dB od 4000Hz výše a hyperakuzi nemám.
Moje žena má nadstandartně dobrý sluch a je přecitlivělá na určité zvuky, hlavně hlasité, takže asi hyperakuze, ale tinnutus nemá.
Pacienti určitou dobu po narkóze v docela velkém množství trpí hyperakuzí.
Výše uvedené je pro mě docela zajímavé.
Co se týká zmírnění, píše se, že metoda TRT funguje více na hyperakuzi než tinnitus.
Osobně si myslím, že je to v tvém případě záležitost psychiky, určitý flashback tvého akutraumatu, kterým tvůj mozek reaguje na zvýšený hluk.
Zkus nějakou formu psychterapie nebo muzikoterapie, v které si budeš určitou příjemnou hudbu pouštět nejdříve velmi potichu a po týdnech zvyšovat hlasitost. Můře to být klidně bílý nebo růžový šum ( viz TRT ). Pokud je předpoklad metody TRT správný tak by ti hluk po roce až dvou neměl vadit.
Bohužel nejsem odborník na TRT, jen věřím, že může na hyperakuzi pomoci. Co se týká tinnitu tam mám o TRT určité pochybnosti, ale to je na základě mých zkušeností, které mohou být ojedinělé.

Dara007

Příspěvekod Dara007 » sob 21. kvě 2016 16:32:20

Děkuji za radu a zkusím si nákou tu MP3 koupit. Já o TRT zase četla, že to tinnitus zlikvidovat nemá, ale jen vyhodit z vědomí, aby si na to člověk zvyknu a aby si svůj tinnitus neuvědomoval.

jirkasi

Příspěvekod jirkasi » čtv 02. čer 2016 12:55:18

Nejsem na itinnitu často a až dne čtu dotaz na hyperakuzí. Pro přiblížení mého stavu viz můj příběh na viewtopic.php?f=6&t=735
Chodím k MUDr.Veldové a aplikuji již 2roky TRT. Ačkoli se píše, že cca po 2letech tinnitus člověk přestane vnímat a hyperakuzí je to první co vymizí, bohužel musím říci pravý opak. Nechci tímto nikoho odradit od používání TRT metody, ale u mne jsou účinky minimální spíše mizivé. Je pravda, že MUDr.Veldová hned zpočátku říkala, že metoda byla vyvinuta pro lidi s tinnitem, kteří nejsou po operaci neurinomu akustiku a kteří mají dobrý sluch, což není můj případ, ale v každém případě to mohu zkusit vydržet jaká bude reakce. Subjektivě nic moc. řekl bych že jsem čím dál tím více citlivý na hyperakuzí a tím se mi vždy zesílí přechodně vnímání tinnitu. Městský hluk, sanitky, hluboký lidský hlas a mnoho dalších vjemů co popisuješ mám též , i když ne v takové míře. Dříve jsem neměl problém v letadle, nyní mám obavy díky hluku během letu vůbec nějak letět. Ale snažím se už minimálně telefonovat a pokud je to nutné, tak na radu MUDr.Veldové jen se sluchátky nebo jen na vnější reproduktor, aby ton nešel jen do jednoho ucha, ale trochu rovnoměrně do obou. Jsem v penzi tak si mohu dovolit ten KOMFORT snažit se dělat jen to co mi dělá dobře.(doporučil mi to i psycholog-půl roku u Mgr.Lebdušky) Ale byl jsem člověk komunikativní a nyní mám pocit ,že ztrácím sociální kontakt a snažím se minimalizovat delší komunikace, obzváště ty, které vedou negativním směrem. Dělají mi dobře procházky lesem se zvuky ptáků, šum lesa a spíše tiché prostředí. Televizi poslouchám zásadně se sluchátky, aby zvuk byl čistý neovlivněný vnějším prostředím místnosti, kde se rozbíjí o stěny deformuje. Vím, že je to v převážné míře ovlivněno mozkovou činností a reakcemi na danné události, ale nedokážu to ovlivnit a mozek si dělá co chce. Souhlasím s mnoha podobnými stanovisky: vyhýbat se negativním lidem, negativním stanoviskům. vadí mi prudké změny počasí i atmosférického tlaku. Stejně tak delší zatížení mozkovou činností. Dělal jsem dříve cestovatelské přednášky a diashow z mých cest, kde jsem cca 1až 2hod nepřetržitě hovořil. To mne vždy rozbouřilo mozek, a tím i tinnitus natolik, že jsem s tím radej skončil. Vždy jsem potom musel aspoň 1až 2hod být v leže a v klidu aby mi přehnaně řečeno NEPRSKLA HLAVA-jaké zvuky se tam najedou odehrávaly. No a ještě zkušenosti s narkózou u mne. Asi před rokem jsem byl na běžné operaci kýly. A po operaci jsem 1až2dny téměř nevnímal tinnitus ani hyperakuzí, patrně vlivem narkozy, to byl naprostý balzám. Ale pak se to vrátilo do stejného stavu. Ptal jsem se MUDr.Veldové na možnost snížení hyperakuzí, že všechny příručky píšou nezavírat se doma v tichu apod. Ona mi sdělila, že dnes dostoupila hladina hluku už téměř všude-město, pracoviště apod. takových hodnot, že je lépe vyhledávat tišší prostředí a nepokoušet se to přemáhat tím, že si mozek musí na hluk zvyknout-že to dnes už neplatí. Trochu jsem se rozpovídal, ale snad někomu mé zkušenosti pomohou. Rád pomohu radou pokud budu vědět či vlastní zkušeností.

Zpět na