Můj postup léčby a další možnosti

Aneb jak to všechno začalo. Napište ostatním, kdy se u vás projevil TINNITUS, jak jste s ním bojovali či jak jste se s ním naučili žít.
Shedee

Můj postup léčby a další možnosti

Příspěvekod Shedee » úte 04. dub 2017 20:30:29

Následující informace jsem získal jako kombinaci vlastní zkušenosti a informací z různých internetových zdrojů. Řadu následujících postupů jsem absolvoval a mohu tedy případně podat bližší informace na ondrejshedeATgmail.com. I zde na serveru itinnitus existuje daleko rozsáhlejší seznam léčebných metod a já se ho nesnažím jakkoliv suplovat. Následující text obsahuje také všeobecné rady jak se s tinnitem vypořádat. Celkově se u mě tinnitus znatelně zmírnil, ale bohužel nelze určit do jaké míry k tomu přispěla léčba.

Vždy je důležité akutní tinnitus začít řešit co nejdříve. Každý den odkladu může mít negativní vliv na účinnost léčby.

Základní postup při akutním tinnitu:

1.) Návštěva ORL lékaře – určení příčiny tinnitu, kontrola uší, nosu a krku, audiometrické vyšetření pro zjištění případného sníženého slyšení, analýza krve a moči, případně kontrola očí, jejichž nerv může být také zasažen poruchou

2.) Infuzní terapie – Kortikoidy (Solu-Medrol,...), Vasoaktiva (Agapurin, Cavinton,...), případně ještě hořčík MgSO4

3.) Medikamenty v tabletách Betaserc, Cavinton. Gingko Biloba (velké dávky), B-komplex

4.) Hyperbarická oxygenoterapie (barokomora) – nejlépe hned v kombinaci s infuzní terapií

5.) Dle výsledku bodu 1 může ORL lékař doporučit neurologické vyšetření pro prověření dalších možných příčin (např. MR sluchového nervu,…)

Následující kroky mohou být účinné jak při akutním tak i chronickém tinnitu:

1.) RTMS (Repetitivní Transkraniální Magnetická Stimulace)
2.) Audioterapie – CR Neuromodulation, různé freeware a webové programy (např. Návod a odkaz: https://www.tinnitustalk.com/threads/ac ... uide.1469/)
3.) Cvičení ušních svalů - obočí nahoru, zavřít oči a pak ještě cyklicky svírat oční víčka až je cítit hučení v uších)
6.) Dostatečně spát, cvičit, zdravě jíst, vyhýbat se stresu
7.) Vyhýbat se hluku, který tinnitus často zhoršuje – nosit špunty (existují i takové, které ani po 12 hodinách v uchu téměř necítíte)
8.) Podstoupení experimentální léčby – např. výzkum AMPACT TACTT – lokální podávání látky AM-101 (Keyzilen) na bázi esketaminu, dále OTO-311, a další

Pokud se nedaří tinnitus zmírnit a zůstává tedy chronický, jsou přecejen cesty, kterými se vydat pro získání kvality života zpět:
- Maskování tinnitu (individuální = selektivní dle frekvence tinnitu nebo jednoduše obklopení se zvuky či šumy o rozumné intenzitě)
- Snažit se chovat jako kdybych tinnitus prSnad budou tyto rady někomu ku prospěchu.ostě neměl – psychicky ho potlačit, nemyslet na něj, návrat k životu jako před tinnitusem
- Přesunout pískání do skupiny zvuků, které nejsou vyhodnocovány jako nebezpečné, tudíž je mozek začne filtrovat – opět je to o psychickém odpoutání se – chce to se sebou trpělivě pracovat
- psychofarmaka, léky na spaní, uklidnění (jen při vážných obtížích)
- diskuze s ostatními tinnitáři (skvělé diskuzní fórum ale Anglicky na http://www.tinnitustalk.com)

V neposlední řadě nepřestávat věřit ve vynalezení nových léků a léčebných metod. Také je dobré finančně podpořit instituce, které se tímto výzkumem zabývají (např. http://www.ata.org).

Co muže (ale nemusí) tinnitus zhoršit:
- hluk
- stres
- nedostatek spánku
- vysoký krevní tlak
- vysoký cholesterol
- glutamát sodný a ostatní potravinářská aditiva - zvláště ale nejen u osob citlivých na ně
- salicyláty v jídle (přirozená ochrana rostlin – ostružiny, borůvky, pomeranč, ananas, maliny, jahody, rozinky, mandarinky, papriky, rajčata, zelené olivy, mandle, neloupané arašídy, kokosový olej, olivový olej, lunch meat, kukuřičný sirup, med, džemy, máta peprná) a nápojích (červené víno a alkohol z obilí - pivo, cider, cherry, brandy,...)
- antibiotika
- antikoncepce
- alkohol
- drogy
- psychofarmaka
- kofein (káva, čaj, hořká čokoláda, energetické nápoje) - může zvýšit tlak a stimulovat tak nervové buňky zodpovědné za vnímání tinnitu
- nikotin
- přesolená jídla – zhoršují oběh krve a zvyšují krevní tlak
- mnoho nekvalitních tuků v jídle – zhoršením poměru dobrého a špatného cholesterolu mohou zhoršovat oběh krve
- vysoký curk v krvi při problému s jeho štěpením – nabízí se vyzkoušet diabetickou dietu

Tak třeba to někomu bude užitečné :-)

Zpět na