Budu mít referát na téma Tinnitus a Meniérova nemoc

Zeptejte se ostatních uživatelů na cokoli, co souvisí s tématem TINNITUS.
Zničenejčlověk

Budu mít referát na téma Tinnitus a Meniérova nemoc

Příspěvekod Zničenejčlověk » stř 28. úno 2018 23:45:29

Dobrý den, žiji s tinnitem dlouho a vůbec se mi to nelíbí. Rozhodl jsem se ve své škole informovat své spolužáky o tinnitu a Meniérově nemoci. Jen tak ve zkratce jsem se chtěl zeptat, zda ze své osobní zkušenosti máte něco na srdci, co bych měl v referátu zmínit? Taky mám pár otázky konkretních a to:

1. Našel jsem v jednom článku toto: "Následkem třesku nebo výbuchu může dojít i k šumění, pískání či zvonění v uchu/uších, které se odborně jmenuje tinnitus, a i to může být, stejně jako poškození sluchu, dočasné nebo trvalé. V podstatě jde o to, že mozek nedostává od poškozených vláskových buněk žádný signál a začne „předpokládat“, že je příliš slabý, tudíž zvyšuje citlivost v dané oblasti, což vede k takzvanému „fantomovému hluku“, tedy hluku, který ve skutečnosti neexistuje a je „pouze“ ve vaší hlavě.
Zdroj: https://xman.idnes.cz/poskozeni-sluchu- ... n-styl_fro"

Co je to fantomový hluk? Slyšeli jste to někdy? Předpokládám, že právě kvůli této příčině se posílá na infuze, aby se buňky mohly regenerovat, ale ve škole jsme se učili, že se smyslový epitel (tkáň) regenerovat NEDÁ, jak je to tedy možné? Dále jaké léky se podávají při infuzi? Sám jsem na tom byl, ale moc mi o tom neřekli, prostě jsem ty prášky sežral a neřešil to, předpokládám, že jenom zvyšují průkrvnost v uších.

2. Dočetl jsem se, že hodně z vás taky trápí zhoršení zraku v souvislosti s výskytem Tinnitu, ale nedočetl jsem se, jak moc je to otravné. Je to hodně nepříjemné, až nebezpečné?

3. Možná by bylo dobré zahrnout i více ušních nemocí, jaké bych podle vás měl zahrnout?

4. Má někdo za sebou TRT terapii? Pomohlo to alespoň trochu? Je to zařízení velké? Jak dlouho jste to nosili? U koho jste to měli?

5. Pokud máte tinnitus způsoben krční páteří, pomohlo něco? Cvičení třeba? Vedl rentgen krční páteře k něčemu, nebo se s tím nedá nic dělat ani při zjištěné příčině.

6. Máte propad (třeba i malý) na audiotestu?

7. Zapínal jsem s tátou jednou starou televizi, ještě tu se skleněnou katodovou trubicí a při nenaladěné stanici - při zrnění ta televize vydává takový typický pištivý zvuk, zrovna jsme brali ve škole, ve fyzice, elektriku a šíření elektronů a takové věci, tak jsem sledoval na internetu videa o tom, jak staré CRT televize fungují a narazil jsem na zajímavou informaci, že lidé po 25. roku života tento pištivý zvuk u televizoru neslyší a pravda - můj táta, ať už se snažil sebevíc, nic neslyšel zato já jsem se z toho zvuku mohl zbláznit, protože jsem se lekl, že se zhoršil můj tinnitus. To mě vede k takové zajímavé otázce, zda s postupujícím věkem a se zhoršením sluchu paradoxně někteří lidé přestávají slyšet svůj tinnitus? Máte nějaké osobní zkušenosti?

michal

Re: Budu mít referát na téma Tinnitus a Meniérova nemoc

Příspěvekod michal » pát 02. bře 2018 11:53:41

Add 1)
Fantomový zvuk je konstrukce na základu fantomové bolesti, která je vcelku dobře popsaná a dobře léčitelná a týká se pravděpodoně jedné části mozku.
Bohužel fantomový zvuk alias chronický ( subjektivní ) tinnitus je záležitostí mnoho částí mozku a není dobře léčitelný. Je do jisté míry ovlivnitelný některou z mnoha metod. Na každého však zabírá něco jiného.

Add 1)
to co slyšíš v první chvíli po akutraumatu je poškozená nebo přetížená vlásková buňka. Její regenerace lze ovlivnit infúzemi, barokomorou atp. V okamžiku, kdy je po smrti, tak se podle současných poznatků nedokáže u lidí obnovit ( například u ptáků ano )

Add 2)
to co popisuješ je pravděpodobně Visualsnow a souvisí to s napadením nebo onemocněním CNS - více si vyhledej na netu. Visualsnow provází tinnitus

Add 3)
Je spousta ušních nemocí, a skoro všechna můžou způsobit krátkodobý nebo dlouhodobý tinnitus. Asi bych se do toho v referátu nepouštěl

Add 4)
TRT je metoda. Znám lidi kterým to pomohlo. Doktorsky to vede MUDr. Veldová, ale dá se to zvládnout svépomocí.

Add 5)
Tinnitus od krční páteře je jako paní Colombová. Všichni o tom mluví, ale nikdo přesně neví jak to účinkuje. Debatuje se o tom, lidi chodí na rehabilitace, atp. ale nejsem si jistej jak to moc pomáhá

Add 6)
Většina lidí s tinnitem má nějakou sluchovou ztrátu. Pokud tvrdí že nemají, tak to nemusí znamenat, že namají, protože metodika měření je dosti děravá

Add 7)
Sluch se z věkem zhoršuje. Dlouhodobý tinnitus nemá se sluchem nic společného, takže asi nezmizí, ale také by neměl zesílit.

Odpovědi na tvé otázky by se dali rozvinout na několik stránek. Spíše ti doporučuji pročíst a nastudovat o tinnitu nějaké minimum a pak se ptát. Můžu tě také nasměrovat na konkrétní stránky a články.

Zpět na