Gel, který zastaví tinnitus. Látka AM-101 jde do třetí fáze testování

Gel, aplikovaný injekčně do ucha, by mohl být novou metodou léčby tinnitu, pískání v uších, jímž jen v České republice trpí statisíce lidí. Gel obsahuje látku AM-101, kterou vyvíjí a testuje švýcarská společnost Auris Medical. AM-101 po aplikaci do ucha dokáže zastavit proces poškození nervových buněk ve vnitřním uchu, které jsou často za tinnitus zodpovědné.

První výsledky z klinických studií naznačují, že u 40% pacientů dochází k poklesu úrovně vnímání tinnitu až o 50%. Jelikož byla látka AM-101 vyvinuta výhradně k zastavení procesů poškození vnitřního ucha, předpokládá se, že případná léčba bude mít smysl pouze pro pacienty v akutní fázi tinnitu – do klinických studií byly přijati pouze pacienti, jejichž tinnitus netrval déle než jeden rok.

tinnitus-study-info

zdroj: tinnitus-study-info

Tinnitus se u pacientů často objeví po prožití akustického traumatu – např. po návštěvě hlučného koncertu. Právě pro tyto případy je látka AM-101 vyvíjena. V budoucnu by tedy pacienti v akutní fázi tinnitu mohli od svého ORL lékaře kromě klasických postupů (jakými jsou např. infuzní terapie, léky na prokrvení vnitřního ucha či barokomora) získat i injekce do ucha – a to injekce s látkou, která byla vyvinuta přímo na potlačení tinnitu. Jde tedy o lék, který dosud nemá obdoby, jelikož léky, které lékaři v současné době při akutním tinnitu předepisují, nejsou určeny primárně na tinnitus, ale slouží pouze obecně k lepšímu prokrvení vnitřního ucha apod. (např. Betahistin).

Látka AM-101 se zaměřuje na receptory na nervových buňkách. Blokováním těchto receptorů může být docíleno zastavení procesů poškození nervových buněk a tím může dojít i ke zlepšení vnímání tinnitu či jeho úplnému vymizení. Gel s látkou AM-101 je pacientovi aplikován skrze ušní bubínek třikrát v období pěti po sobě jdoucích dní. Malá studie, která proběhla loni ve Fakultní nemocnici v belgických Antverpách a jejíž výsledky byly uveřejněny v časopise „Otology and Neurotology“, se zúčastnilo 248 pacientů s tinnitem ve věkovém rozmezí od 16 do 65 let. Polovina účastníků studie obdržela látku AM-101, druhé polovině pak bylo aplikováno placebo. Již v prvních týdnech testování 42% účastníků s AM-101 uvedlo, že vnímání jejich tinnitu se snížilo zhruba o polovinu, zatímco ve skupině s placebem uvedlo zlepšení jen 14% uživatelů. Po 90 dnech testování uvedlo 57% účastníků, kterým byl aplikován skutečný gel s látkou AM-101, že jejich tinnitus se „zlepšil“ nebo „velice zlepšil“.

Velká studie (fáze 3), do které se zapojí stovky pacientů z různých států, právě startuje. Dle webu tinnitus-study.info by se látka AM-101 měla testovat i v České republice. Bohužel zatím nemáme žádné podrobnější informace, ale jakmile je budeme znát, budeme vás včas informovat.

Zdroj: dailymail.co.uk/health/article-2692010/Gel-stops-constant-buzzing-ears.html

AKTUALIZACE 12.10.2014
Na webu tinnitus-study.info se konečně objevily informace ohledně klinických testů s látkou AM-101 v České republice. Testování probíhá celkem na sedmi místech po celém Česku.

Info z webu tinnitus-study.info:
Klinického hodnocení se mohou zúčastnit tyto osoby: starší 18 let a mladší 75 let, trpící tinnitem v důsledku poranění silným hlukem, tlakem, protržením ušního bubínku, operace středního ucha nebo zánětu středního ucha, a u nichž se tinnitus objevil během posledních 3 měsíců.

Hodnocený přípravek (AM-101 nebo placebo) bude účastníkům studie podán injekcí do středního ucha, a to třikrát v průběhu pěti dnů, vždy po podání lokálního anestetika. Odtud se pak účinná látka dostane do vnitřního ucha. Výkon je prováděn ambulantně. Po podání následuje fáze klidu, po níž se účastníci mohou vrátit domů. Následně je zkoušející lékař požádá, aby se dostavili na několik kontrolních návštěv.

Událost, která byla příčinou poranění silným hlukem, tlakem, protržení ušního bubínku, operace středního ucha nebo zánětu středního ucha, musí být jasně zdokumentována (např. ve formě písemné žádanky k vyšetření specialistou).
          
Než se budete moci klinického hodnocení zúčastnit, zkoušející lékař provede prověřovací testy a léčebné úkony, aby zjistil, zda jste způsobilí k účasti. Účastníci, u nichž tinitus trvá déle než 3 měsíce nebo jehož příčinou byly jiné důvody, než poranění silným hlukem, tlakem, protržení ušního bubínku, operace středního ucha nebo zánět středního ucha, se této studie nemohou zúčastnit.

Ženy, které mohou otěhotnět, musí před zahájením účasti podstoupit těhotenský test. Během klinického hodnocení budou muset rovněž používat spolehlivou metodu kontroly početí. Těhotné nebo kojící ženy se studie nemohou účastnit.

Studijní centra:

Benešov
orl@hospital-bn.cz
Otorhinolaryngologické oddělení
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a. s.
Máchova 400
256 30 Benešov

Brno
site20404@gmail.com
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Pekařská 53
656 91 Brno

Kladno
petr.klimak@post.cz
Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku
Oblastní nemocnice Kladno a.s.
Vančurova 1548
272 59 Kladno

Mladá Boleslav
radek.langer@centrum.cz
PRO-AUDIO s.r.o.
Olbrachtova 1390
293 01 Mladá Boleslav

Olomouc
orl@fnol.cz
Otolaryngologická klinika
Fakultní nemocnice Olomouc
I. P. Pavlova 6
775 20 Olomouc

Praha 10
hahn@fnkv.cz
Otorinolaryngologická klinika
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 1150/50
100 34 Praha 10

Praha 8 – Kobylisy
info@mediorl.cz
MediORL s.r.o
Čumpelíkova 1764/2
180 00 Praha 8 – Kobylisy

AM-101 - studijní centra v ČR

AM-101 – studijní centra v ČR

Podrobné informace v českém jazyce najdete na adrese tinnitus-study.info/cz-home.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Tinnitus. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Gel, který zastaví tinnitus. Látka AM-101 jde do třetí fáze testování

  1. Radek napsal:

    O tom jsem prave cetl na britskem netu, ze pri prvni vlne bylo tedy vpichu 2×3 (po3 mesicich) a kdyz bylo pouzito placebo, tak jeste dalsi 3 dirky v bubinku… coz mi nepripadne primerene? Tim utrpi i sluch- takze pro pripady, kde je sluch jiz tak spatny mozno vyzkouset. Zlepseni tinnitu po lecbe bylo maximalne o 12dB a o trosku mensi skupine se zhorsil shruba o 5 dB. Takze zazrak to nebude… neco jako Gingo, ktere se sice pouziva 20 let, ale i na tomto webu je ucinek popsan jako nulovy. Zavadejici je subjektivni pocit zlepseni… po mesicich si pacienti na tinnitus vicemene zvyknou, pokud neni destruktivni pres 100 dB.

    • itinnituscz napsal:

      počkáme a uvidíme – těch informací o průběhu studií je na netu spoustu, na tinnitustalk.com píšou dokonce i přímo účastníci studií – ale jsou to skutečně oni? Těžko říct. Pozitivní je, že se něco děje.

      • Radek napsal:

        Ano, alespon mensi farmaceuti uz pochopili, ze postizeni jsou schopni i vyznamnejsich financnich obeti za zlepseni, ktere obtezuje jejich zivoty. Problem je v tom, ze neni plne prozkoumano, kde a jak zvuk subjektivniho tinnitu vznika. Mozek samozrejme neni prozkouman, alle ani nervove drahy kolem vnitrniho ucha. Priciny a leceni ruznych tinnitu bude pravdepodobne ruzne… jak je i videt z ucinnosti infuzi, barkomory, leku a laseru. Jasne je, ze kazdy to musi sledovat ve svem zajmu- zdravotni pece je zalozena v celem svete komercne, takze co nebude pro nemocnici vyhodne, ci to nepovoli zrdavotni pojistovna, nebude pristupne (to asi jiz vsichni zname z alternativni lecby rakoviny, ze?)Zdravim

Komentáře nejsou povoleny.