Klinická studie přináší pozitivní výsledky pro pacienty s tinnitem

článek ze dne 21. listopadu 2013

Výzkumníci z Texaské Univerzity v Dallasu prokázali, že léčba tinnitu (zvonění v uších) za pomoci stimulace vágového nervu (VNS, Serenity System) párovaná s tóny je u lidí bezpečná a přináší významné zlepšení u téměř poloviny účastníků právě skončené malé klinické studie.

Serenity System

Serenity System, zdroj: utdallas.edu/

Doktoři Sven Vanneste a Michael Kilgard přináší nový způsob párování VNS terapie s tóny ke zmírnění příznaků chronického tinnitu. Výsledky studie byly zveřejněny 20. listopadu 2013 v časopise „Neuromodulation: Technology at the Neural Interface.“

VNS je schválený způsob léčby různých onemocnění zahrnující např. deprese či epilepsii. Je založen na stimulaci vágového nervu, který předává informace o stavu těla přímo do mozku.

„Primárním cílem studie bylo zhodnotit bezpečnost VNS-tónové terapie u pacientů s tinnitem,“ řekl Vanneste. „Očekávali jsme, že VNS-tónová terapie bude bezpečná, v naší studii nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky.“

Vanneste dodává, že více než 12 milionů Američanů trpí natolik závažným tinnitem, že se rozhodnou vyhledat lékařskou pomoc, dvěma milionům z nich tinnitus komplikuje život natolik, že nejsou schopni normálně fungovat – dosud však nebyla vyvinuta žádná metoda léčby tinnitu zaručující stoprocentní účinek.

Studie, která se konala v belgických Antverpách, zahrnovala 10 pacientů s tinnitem, kterým byly vloženy stimulační elektrody přímo na vágový nerv. Pacienti podstoupili dvacetidenní léčbu v trvání 2,5 hodiny denně. Účastníci trpěli tinnitem nejméně po dobu jednoho roku před účastí ve studii a všichni shodně tvrdili, že bez úspěchu vyzkoušeli veškeré možnosti konvenční léčby tinnitu (ORL, léky, neuromodulační metody…). Elektrické impulsy byly generovány z externího zařízení vytvořeného pro tuto studii, v budoucnu ale vědci plánují využít vlastní „interní“ generátory, což eliminuje potřebu návštěv kliniky.

Polovina účastníků studie potvrzuje výrazný pokles příznaků tinnitu, třem z nich se snížil dopad tinnitu na jejich každodenní život o 44%. U čtyřech lidí se prokázalo významné snížení vnímané hlasitosti tinnitu o 26 decibelů.

U pěti účastníků, z nichž všichni brali léky na jiné zdravotní komplikace, nebyly prokázány výrazné změny. Čtyři účastníci, u kterých se tinnitus zmírnil, neberou žádné další léky. Zpráva říká, že užívání dalších léků patrně blokuje účinky VNS-tónové terapie.

„U čtyřech z deseti pacientů byl prokázán relevantní pokles intenzity tinnitu za pomoci audiologických měření,“ řekl Vanneste. „Zjištění, že tato zlepšení jsou stabilní po dobu více než dvou měsíců po skončení měsíční terapie, je velmi povzbuzující.“

Na studii se dále podíleli i vědci z Fakultní nemocnice v Antverpách a vědci ze společnosti MicroTransponder Inc.

Velká studie, zahrnující čtyři různá testovací centra, již brzy odstartuje v USA.

Více info najdete zde: http://scienceblog.com/68028/clinical-t … t2H6aFC.99

Příspěvek byl publikován v rubrice Tinnitus. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Klinická studie přináší pozitivní výsledky pro pacienty s tinnitem

  1. itinnituscz napsal:

    zkušební komentář

Komentáře nejsou povoleny.