Lék na chronický tinnitus? Startuje druhá fáze testování látky AUT00063

Financování výzkumu tinnitu zvyšuje naději na jeho úspěšné léčení v budoucnu. Britská firma Autifony Therapeutics získala na výzkum léčby tinnitu od inovační agentury podporované britskou vládou 2,2 mil. liber. Toto ocenění je výrazem podpory a uznáním úspěchu dosaženého objevením nového léku s označením AUT00063. Autifony Therapeutics i díky této finanční podpoře může odstartovat další fázi klinických studií.

Jak AUT00063 působí?

Autifony Therapeutics

Zdroj: autifony.com

Na rozdíl od látky AM-101, která se vyvíjí pro pacienty s akutním tinnitem, AUT00063 by měla potlačit chronický tinnitus. Ten může mít mnoho příčin – např. hluk, úraz, chorobu, ale i dlouhotrvající stres apod. Aby bylo možné tinnitus léčit, je nutné pochopit jeho společnou příčinu.

 

 

Teorie je následující:

Poškozené sluchové buňky v hlemýždi vnitřního ucha nemohou vysílat žádné vzruchy do mozku coby odezvu na akustické podráždění. Mozek tedy nedostává žádný signál, resp. předpokládá, že je velmi slabý a začne zvyšovat svou citlivost v příslušné sluchové oblasti. Signál stále nepřichází, protože sluchové buňky jsou poškozené. Neustálé zvyšování citlivosti mozku pak vede až k vnímání „fantomového hluku“, tj. různého šumění, pískání, hukotu apod.

Nový lék AUT00063 má za úkol omezit tuto aktivitu mozku snížením citlivosti příslušných nervů.

Lék byl již v první fázi testován na skupině cca šedesáti dobrovolníků. Je podáván 1x denně a dosud nebyly shledány žádné nežádoucí vedlejší účinky. Dále je ovšem také potřebné prověřit jeho neškodnost při dlouhodobém užívání a také zda neovlivňuje účinnost jiných léků. I proto Autifony Therapeutics ještě letos vstoupí do další fáze výzkumu účinků léku na širším vzorku obyvatelstva. Pro prověření skutečné účinnosti bude z části podáváno placebo.

Zdroj: actiononhearingloss.org.uk/community/blogs/our-guest-blog/new-funding-boosts-tinnitus-research.aspx, firstwordpharma.com/node/1215584#axzz35MKY9JSq, autifony.com/

EDIT: V říjnu 2015 společnost Autifony Therapeutics ohlásila ukončení testování a dalšího vývoje látky AUT00063. Během druhé fáze testování se bohužel ukázalo, že látka není na tinnitus dostatečně efektivní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tinnitus. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Lék na chronický tinnitus? Startuje druhá fáze testování látky AUT00063

 1. Rhodesian Hacoach napsal:

  Skvělé skvělé skvělé

 2. štěpán napsal:

  prosím prosím ať to zabere

 3. Jitka napsal:

  Výborné ,každé zmírnění tinitusu bude super

 4. MJ napsal:

  mám obavu, že na tinnitus je nejlepším lékem magnum 500 :(

 5. Radek napsal:

  To je asi jen v Britanii, co? Nebo to nekdo dela tady v Cechach taky?

  • itinnituscz napsal:

   V ČR se zatím testuje pouze AM-101, viz dřívější článek.

 6. Rebecca Renáta Démonová napsal:

  Konečně …. Nejhorší je, že to není vidět a moc lidí nevěří, že to máte :-(

Komentáře nejsou povoleny.