Potvrzeno: Ginkgo biloba nemá na tinnitus vliv

Využití Ginkgo biloby (nebo-li Jinanu dvoulaločného) ve farmakologii je velice široké. Extrakty z  listů tohoto stromu (např. ve formě tabletek) mají blahodárný vliv na cévy, užívají se proti náhlým  mozkovým příhodám či infarktu myokardu. Lékaři také často Ginkgo bilobu doporučují (a  předepisují) pacientům s tinnitem, aniž by dosud kdokoli prokázal, že to má smysl. Nejnovější  studie pak bohužel potvrzuje to, co tinnitáři již delší dobu tuší – Ginkgo biloba nemá na tinnitus žádný vliv.

Ginkgo biloba, zdroj: wikipedia.cz

Ginkgo biloba, zdroj: wikipedia.cz

Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu nedávno publikovali výsledky studie, do níž se zapojilo celkem 1121 zdravých pacientů s tinnitem. 559 z nich byla aplikována dvanáctitýdenní léčba extraktem z Ginkgo biloby, zatímco 562 bylo po stejnou dobu podáváno placebo. Tinnitus byl u pacientů hodnocen za pomoci několika dotazníků – před zahájením léčby, po čtyřech a dvanácti týdnech léčby a dva týdny po ukončení léčby. Výzkumníci zjistili, že efekt extraktu z Ginkgo biloby na tinnitus u první skupiny je úplně stejný jako efekt placeba u skupiny druhé.

Přestože již v minulosti proběhlo několik menších studií, které dopadly podobně nebo stejně jako tato, lékaři stále Ginkgo bilobu na tinnitus předepisují, o čemž svědčí i např. zkušenosti uživatelů našeho diskuzního fóra. Na druhou stranu ovšem nelze popřít fakt, že Ginkgo biloba má blahodárný vliv na funkci cév a mozku, a tak není vyloučeno, že její užívání může pomoci i pacientům s tinnitem – třeba už jen tím, že pacientovi pomůže zvládnout stres, který tinnitus zhoršuje či dokonce způsobuje. Výše uvedená studie zkoumala pouze přímé ovlivnění tinnitu (jako symptomu) Ginkgo bilobou, což se ale neprokázalo.

Zdroj: news.bio-medicine.org/medicine-news-2/Popular-herbal-remedy-fails-effectiveness-test-for-tinnitus-9446-1/

Příspěvek byl publikován v rubrice Tinnitus. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.