5 věcí, které byste měli vědět o tinnitu

Ve dnech 8. – 14. února 2016 proběhla ve Velké Británii pravidelná akce s názvem Tinnitus Awareness Week (lze přeložit jako Týden s tinnitem). Cílem akce, kterou každoročně organizuje Britská tinnitus asociace, je zvýšení obecného povědomí o tinnitu např. organizováním různých přednášek, workshopů či menších sportovních akcí. V rámci Tinnitus Awareness Week vycházejí také zajímavé články o tinnitu. Tento nás zaujal natolik, že jsme se jej rozhodli volně přeložit. Článek je určen především lidem, kteří tinnitem netrpí, ale setkávají se třeba ve svém okolí s tinnitářem a bojí se jej na tinnitus a problémy s ním spojené zeptat. Zároveň by ale bylo skvělé, kdyby lidé obecně o tinnitu věděli následující fakta, možná by se nám pak s ním žilo zase o něco lépe. V neposlední řadě může tento text také působit coby prevence tinnitu.

5 věcí, které byste měli vědět o tinnitu

1. Tinnitus je symptom, nikoliv nemoc
Existují stovky různých zdravotních stavů a komplikací, které můžou způsobit tinnitus (pískání v uších) nebo zvýšit riziko jeho vzniku. Nejčastější příčinou je ztráta sluchu, která zřejmě stojí až za 90% případů tinnitu. Jenom ve Velké Británii trpí tinnitem zhruba pět milionů lidí (v ČR se počet tinnitářů odhaduje cca na 700 tisíc, některé zdroje uvádějí až jeden milion lidí).

Zdroj:

Zdroj: blogs.nottingham.ac.uk

2. Na tinnitus neexistuje lék
Většina případů chronického tinnitu se bohužel nedá léčit. Velmi vzácně lze tinnitus zmírnit či potlačit u pacientů, za jejichž tinnitem stojí např. nějaký neurovaskulární problém. Přesný mechanismus vzniku tinnitu nebyl vědci dosud přesvědčivě popsán a nelze tedy uvést na trh univerzální lék na tinnitus. Dosud se ani přesně neví, zda-li je tinnitus problémem uší nebo spíše mozku. V současné době již ale máme alespoň možnosti, jak tinnitus potlačit či mírnit – např. muzikoterapie, psychoterapie, medikamenty z řad antidepresiv atd.

3. Lidé vnímají svůj tinnitus různě a slyší jej konstantně
Tinnitus je velice osobní záležitost. Každý tinnitář slyší unikátní zvuk či souzvuk několika tónů o různé frekvenci a intenzitě a každého člověka tinnitus ovlivňuje jinak. Jeden jej vnímá pouze v noci a v úplném tichu třeba v levém uchu, druhý zase přes zvuky svého tinnitu v obou uších nerozumí lidem, kteří na něj promluví. Prakticky u všech lidí s tinnitem je ale šelest přítomen 24 hodin denně/7 dní v týdnu/365 dní v roce – tinnitus v žádném případě nepolevuje např. na noc, jak se občas někteří lidé domnívají, naopak jej vnímáme ještě intenzivněji, jelikož okolní zvuky, kterých je v noci méně, tinnitus nepřekrývají. Ošetřující lékař by proto měl pacienta s tinnitem vždy důkladně vyšetřit a pokládat mu takové otázky, díky kterým odhalí, jak moc tinnitus ovlivňuje pacientův psychický stav a nakolik mu zasahuje do každodenního života. Teprve pak lze sestavit efektivní individuální plán terapie tinnitu.

4. Tinnitus se netýká jen starších lidí
Je sice pravda, že většina případů tinnitu je diagnostikována u lidí mezi 50-69 let věku, to  ovšem neznamená, že se tinnitus nemůže objevit např. u teenagerů či dokonce u malých dětí. Problém s tinnitem u dětí tkví především v jeho obtížné diagnostice. Britská tinnitus  asociace proto v současné době připravuje projekt, který bude zaměřen právě na posuzování a diagnostiku tinnitu u mladých lidí.

5. Můžete si vychutnávat hudbu naplno a zároveň si chránit sluch
Poslech hlasité hudby o intenzitě vyšší jak 89 decibelů (85 decibelů mimochodem odpovídá zvuku průměrného dopravního ruchu) více jak pět hodin týdně může natrvalo poškodit váš  sluch. Ačkoli toto poškození nemusí být ze začátku vůbec patrné, je velice pravděpodobné, že se postupem času projeví některými sluchovými problémy nebo třeba i pískáním v uších. Mladí lidé jsou nejohroženější skupinou. Časté návštěvy hlučných koncertů, diskoték, nepoužívání špuntů do uší, poslech hlasité hudby ve sluchátkách – to vše může vést k tinnitu. Pořiďte si  kvalitní špunty do uší a mějte je vždy při ruce. Můžete si tak – bez nadsázky – zachránit život!

Zdroj: http://blogs.nottingham.ac.uk/newsroom/2016/02/10/5-things-you-need-to-know-about- tinnitus/
Příspěvek byl publikován v rubrice Tinnitus. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na 5 věcí, které byste měli vědět o tinnitu

 1. Jan Raab napsal:

  Bohužel nemohu dát soudruhům z Britské tinitus asociace ve všem za pravdu. Konkrétně věta „Prakticky u všech lidí s tinnitem je ale šelest přítomen 24 hodin denně/7 dní v týdnu/365 dní v roce – tinnitus v žádném případě nepolevuje např. na noc…“ v mém případě rozhodně neplatí, neboť v noci se u mě tinitus nekoná. Další mojí anomálií zdá se je, že můj tinitus se nedá přehlušit, neboť jej slyším i ve značně hlučném prostředí.

  • itinnituscz napsal:

   To se jako setmí a vám zmizí tinnitus?

   • tinnitář - zatím jen 1,5 roku napsal:

    patrně měl pan Raab na mysli že po usnutí o něm neví, což je zcela běžné, u tinnitářů obvyklé…řadě z nás nepíská nebo nehučí v uších 24 hodin denně…

    • itinnituscz napsal:

     Pak ale platí, co stojí v článku. Já taky ve spánku a ve snech tinnitus neslyším a tak to mají zřejmě všichni. To ale neznamená, že se nekoná :-)

Komentáře nejsou povoleny.