Jak žít s tinnitem

Život s tinnitem by se v ideálním případě neměl jakkoli lišit od života bez něj, tzn. především snažit se tinnitus co možná nejvíce potlačit, neposlouchat jej, nemyslet na něj – snažte se svůj tinnitus co nejvíce habituovat (zvyknout si na něj). Je to samozřejmě těžké, ale v případě, že se tinnitus nedaří odstranit či zredukovat některými z dostupných léčebných prostředků a postupů, nic jiného pacientovi vlastně ani nezbývá. Určitě kvůli tinnitu nepřestávejte se svými oblíbenými činnostmi jako je např. hra na hudební nástroj – chraňte ovšem vždy dostatečně svůj sluch! Nenechte tinnitus řídit vám život! Snažte se s ním naopak žít v symbióze a doufejte, že jednoho dne třeba odejde stejně spontánně, jako kdysi přišel.

Život s tinnitem může být někdy opravdu těžký. Často ovšem může hodně pomoci zvolení určitých léčebných postupů a návyků. Zde je několik jednoduchých rad, které vám mohou pomoci vyrovnat se s tinnitem:

  • Nepanikařte! Tinnitus obvykle není příznakem vážné choroby či celkově špatného zdravotního stavu.
  • Přemýšlejte! Zvuk, který slyšíte, může být ve skutečnosti vytvářen nějakým běžným procesem ve vašem těle.
  • Najděte si takového ORL lékaře, který se zajímá o tinnitus a jeho léčbu a nebagatelizuje tento problém.
  • Konzultujte s lékaři užívání léků (na předpis, volně prodejných, vitaminů či doplňků stravy) a jejich možné interakce – i tak lze najít příčinu svého tinnitu. Např. aspirin a jeho nadměrné užívání může zhoršit tinnitus – to samé platí u některých antibiotik.
  • Neztrácejte naději, pokud vám lékař či kdokoli jiný tvrdí, že jste beznadějný případ a tinnitu už se nikdy nezbavíte. Čeští lékaři většinou vědí o tinnitu a probíhajících výzkumech a studiích jen velmi málo.
  • Všímejte si, které činnosti nebo potraviny ovlivňují váš tinnitus.
  • Sledujte aktuální dění okolo tinnitu – probíhající výzkumy, studie a jejich průběžné výsledky apod..
  • Zamyslete se! Vznik tinnitu může znamenat i to, že jste si prošli nějakou náročnou změnou např. v oblasti psychiky, emocionální či fyzické roviny apod.. Je třeba se zamyslet, kde se mohla stát chyba, která vedla k výše uvedeným okolnostem a třeba i vzniku tinnitu. Zároveň se ale neutápějte v jakémkoli sebeobviňování – nemůžete za svůj tinnitus!
  • Pokuste se vyhýbat stresu a pocitům úzkosti – obojí stimuluje citlivý sluchový systém a zesiluje vnímání tinnitu.
  • Dávejte pozor na to, co jíte a pijete. Pokuste se co nejvíce eliminovat možné zdroje zhoršování tinnitu jako např. cukry, umělá sladidla, glutamáty, příliš soli (sůl omezuje proudění krve a to i v uších – nadměrná konzumace může zhoršit tinnitus), různé doplňky stravy (nepřestávejte užívat léky a doplňky, které vám předepsal váš lékař! Je třeba s ním vše konzultovat.). Vyhněte se také užívání stimulantů nervové činnosti – včetně kávy (kofeinu), alkoholu a cigaret (nikotinu) – kouření může způsobit vysoký krevní tlak a zhoršit tak tinnitus.
  • Nevzdávejte léčbu tinnitu hned na začátku. Někdy se zlepšení může projevit až po poměrně dlouhé době. Je tedy třeba trpělivosti, vytrvalosti a především neztrácet naději a víru.
  • Vyhněte se situacím, které mohou poškodit váš sluch (nadměrný hluk) a chraňte své uši před zraněním a možnými riziky v zaměstnání. Používejte ochranné pomůcky (špunty do uší, sluchátka…), pokud je to možné.
  • Nevytvářejte si o svém tinnitu zbytečně negativní prognózy budoucnosti. Neříkejte si věty jako „Tohle se nikdy nezlepší.“ Naopak! Jedině vírou v lepší budnoucnost se vám podaří takovou budoucnost vytvořit.
  • Snažte se najít ve svém okolí lidi se stejným problémem. Mluvte spolu o tinnitu a zkušenostech s ním. Zároveň se snažte lidem ve svém okolí co možná nejjednodušeji a nejsrozumitelněji popsat, co je to tinnitus a jak vám s ním třeba mohou pomoci (např. nastavením přijatelné hlasitosti rádia v práci apod.). Většina lidí nechápe tinnitus a jeho závažnost, dokud jím sami netrpí a někdy proto bývá velmi těžké upozorňovat na problém, o němž je tak nízké obecné povědomí.
  • Dostatečně odpočívejte a vyhněte se tak únavě.
  • Spěte s hlavou podepřenou ve zvýšené poloze. To lze obvykle provést za pomoci jednoho nebo dvou extra polštářů. Snižíte tím překrvení hlavy a tinnitus tak bude méně zřetelný. Pozor ovšem na krční páteř!
  • Uvědomte si, že tinnitus je při usínání obvykle zřetelnější než přes den – je to tím, že v místnosti je ticho. Každý sebemenší hluk v místnosti jako např. tikající hodiny nebo potichu hrající rádio pomáhá maskovat tinnitus a činí jej snesitelnějším.
  • V případě úzkostných stavů a nespavosti se nestyďte navštívit psychiatra! Předepíše vám šetrné léky. Pacientům s tinnitem to může velice pomoci!
  • Používejte masker (hudba ve sluchátkách apod.) pokud cítíte, že je pro vás užitečný. Někteří lidé preferují naslouchátko, které zesiluje okolní hluk a tím vlastně zastává funkci maskeru.
  • Některým lidem se uleví i za pomoci alternativních metod terapie. Konzultace a poradenství mohou být u tinnitu velmi prospěšné, zvláště tehdy pokud se lidé obávají, že tinnitus je příznakem vážného onemocnění jako např. nádoru na mozku apod. Někteří lidé rovněž mají strach z toho, že trpí duševní nemocí, protože hluk je „v jejich hlavě“. Právě rady a podpora od odborníka pomáhají zbavit se pocitů úzkosti, které tinnitus zhoršují.

Neexistuje žádný univerzální návod na pohodový život s tinnitem. Tinnitus je problém jako každý jiný. S problémem je nutné bojovat, snažit se jej pokud možno odstranit a pokud to nelze, je potřeba se s problémem naučit žít tak, aby se člověk s tinnitem zbytečně netrápil myšlenkami o tom, co mohl v životě udělat lépe apod.. Za každých okolností je nejdůležitější myslet pozitivně a uvědomovat si, že „jaký si to uděláš, takový to máš“! Tak se dá žít s tinnitem…