Co je to tinnitus?

Pojmem Tinnitus Auris (z latinského slova „tinnire“, tzn. znít nebo zvonit) nebo zkráceně Tinnitus označujeme symptom (občas se mluví i o syndromu), který se u pacienta nejčastěji projevuje šelestem, zvoněním, hučením nebo pískáním v uchu či v uších, které slyší pouze pacient a není tedy vnímáno okolím. V těchto případech hovoříme o tzv. „subjektivním tinnitu“. Vzácně se může vyskytnout i tzv. „objektivní tinnitus“, který se u pacienta projevuje stejně, ale je pro okolí slyšitelný či změřitelný přístrojem (fonendoskopem). Pro vznik tinnitu může existovat celá řada příčin (od ušních zánětů či prožití akustického trauma až po úraz v oblasti hlavy nebo krku).

Lékaři nejčastěji hovoří o dvou fázích tinnitu podle doby jeho trvání:

– akutní tinnitus (do 6 měsíců trvání)
– chronický tinnitus (déle než 6 měsíců trvání)

Zároveň je nutné dodat, že rozdělení tinnitu na akutní a chronický je spíše umělé a ke každému šelestu by se (např. dle názoru doktora R. Zemka) mělo primárně přistupovat již na začátku jako k chronickému a naopak. Z toho vyplývá (a potvrzují to i zkušenosti některých členů našeho diskuzního fóra), že kterýkoli z léků či postupů na akutní tinnitus může zafungovat i na chronický tinnitus.

Výskyt tinnitu

Dle odhadů se s tinnitem alespoň jednou za život setkalo zhruba 50% populace a zhruba 10% pak trpí chronickým tinnitem (u asi 1% pacientů jde o závažný tinnitus, který velmi ovlivňuje kvalitu jejich života). Mezi staršími lidmi je výskyt o něco větší. V České republice se počet odhaduje na zhruba 600-700 tisíc osob trpících tinnitem (v Německu 6-7 milionů, v USA 30-35 milionů).

Příčiny tinnitu

Tinnitus není nemoc, tinnitus je jen symptom, který pacient vnímá jako nepříjemný zvuk v uších. Ačkoli se obecně velmi často předpokládá, že tinnitus je způsoben ušním onemocněním, ve většině případů tomu tak není. Přesnou příčinu tinnitu (zejména chronického) bývá velmi složité odhalit a pacienta většinou čeká dlouhá cesta, při níž se musí obrnit pevnými nervy, nesmí ztrácet odhodlání a víru a ignorovat nepochopení problému jak ze strany rodiny či přátel, tak ze strany samotných lékařů. Přehled nejčastějších příčin tinnitu najdete v sekci „Možné příčiny“.

Tinnitus a jeho léčba

Pro léčbu tinnitu zatím neexistuje metoda zaručující stoprocentní účinek, je ovšem možné jej určitými způsoby mírnit. Co dělat v případě vyskytnutí akutního či chronického tinnitu? Čtěte v samostatné sekci „Tinnitus a jeho léčba“.

Jak zní tinnitus?

Tinnitus pacienti vnímají nejčastěji jako vysoký tón s frekvencí někde mezi 125-16000 Hz a intenzitě zhruba 5-15 dB – typický příklad tinnitu si můžete poslechnout třeba zde (youtube) – POZOR! Stáhněte si zvuk na počítači na úplné minimum! Další časté zvuky tinnitu si můžete přehrát na stránkách Americké tinnitus asociace (odkaz zde). Často jde i o kombinaci několika tónů, doprovázených ještě navíc šumem, hučením, škrábáním, boucháním a různými dalšími zvuky. U tinnitu zkrátka platí „co pacient, to originál“. V extrémních případech lidé svůj tinnitus popisují např. jako zvuk brzdícího vlaku.

Lze tinnitus změřit?

Váš ORL lékař může pomocí audiogramu stanovit, jak hlasitě je tinnitus pociťován při srovnávání hlasitosti s nějakým tónem, anebo jakou intenzitou šumu je maskován. Rovněž lze takto určit frekvenci tinnitu. To ovšem ale není objektivní měření. Spíše je toto “měření“ založeno na subjektivním posuzování vlastního nitra. Nicméně, je-li pacient kooperativní, výsledek může být reprodukován a s předpokládanou malou chybou nám dává obrázek o stavu vnímání šelestu danou osobou. Tinnitus je vždy velmi tichý zvuk, srovnatelný se zvukem listí na stromech při nejmírnějším větříku, téměř bezvětří. Tinnitus je zvuk sotva slyšitelný, jen lehce nad prahem vlastního sluchu, nejčastěji mezi 5–15 dB. Jsou to opravdové “zvuky ticha“. A pacientovi se přitom zdá, že jde o nákladní vlak, který projíždí jeho hlavou. Jen pro srovnání – 10 dB je šum lesa v praktickém bezvětří.

Je tinnitus nebezpečný?

Ne! V 95% případů je tinnitus následek onemocnění, které přímo neohrožuje život (to ovšem neznamená, že nemůže být extrémně nepříjemný). Je jenom málo život ohrožujících onemocnění, u kterých je tinnitus následkem nebo příznakem. Váš ORL lékař je může vyloučit rutinním vyšetřením. Je nesmírně důležité uvědomit si, že tinnitus není indikátor nějakého nebezpečného onemocnění! Mnoho pacientů se obává hrozících záchvatů, pokročilé ztráty sluchu, hluchoty nebo psychických poruch. V mnoha studiích se prověřovalo, zda a jak souvisí tinnitus s těžkými onemocněními. Nenašla se žádná souvislost: Postižení tinnitem nedostávájí častěji než lidé bez tinnitu záchvaty nebo infarkty a tinnitus neznamená zpravidla ani to, že váš sluch se bude neustále zhoršovat. Zapomeňte na podobné hrozivé perspektivy! Samozřejmě existují výjimky, ale ty jsou skutečně vzácné.

Slavné osobnosti a tinnitus

Známé osobnosti trpící tinnitem:

Michal Pavlíček – Hudba ví, co je smrt i co je štěstí, říká Michal Pavlíček – novinky.cz
Jan P. Muchow – Neslyším! Potíže se sluchem má i Muchow – idnes.cz
Jáchym Topol
Barbra Streisand
Phil Collins
Bono
Chris Martin
Noel Gallagher – Noel Gallagher reveals he has tinnitus
Vincent van Gogh
Ludwig van Beethoven
Bedřich Smetana
Al Di Meola
Anthony Kiedis
Ayumi Hamasaki
Ben Bossi
Blinda Butcher
Blixa
Bob Dylan
Bob Mould
Bono
Brian Wilson
Cesar Franck
Chad Peery
Charles Arthur
Cher
Colin Greenwood
Danny Elfman
Dave Pirner
Dave Swarbrick
Douglas Noble
Engelbert Humperdinck
Eric Clapton
Eric Johnson
Francis Rossi
George Harrison
George Martin
Hansi Kursch
Huey Lewis
James Destri
James Hetfield
Jarmo Miettinen
Jeff Beck
John Densmore
John Entwhistle
Kathy Peck
Kevin Shields
Lars Ulrich
Lemmy Kilmister
Liberty Devitto
Ludwig Van
Michael Tomlinson
Mick Fleetwood
Mick Ronson
Moby
Myles Kennedy
Neil Young
Oscar Wilde
Ozzy Osbourne
Paul Schaffer
Pete Townshend
Rick Emmett
Robert Schumann
Ryan Adams
Steve Martin
Steve Tarkanish
Sting
Sylvester Stallone
Ted Nugent
The Edge
Thom Yorke
Todd Rundgren
Trent Reznor
Vanilla Fudge
Will.i.am

Zdroj: ata.org/music/musicians