Obyčejná sluchátka a několik elektrod připnutých na hlavu – přesně tak vypadá zařízení, které by již brzy mohlo pomáhat milionům lidí s tinnitem po celém světě. Studie na lidech ukazují, že přesně načasované zvuky v kombinaci se slabými elektrickými impulzy dodávané zařízením, mohou snížit nebo dokonce úplně odstranit tinnitus – pískání v uších, které trápí čím dál více lidí…
Vědci z univerzity v americkém Michiganu pracují na neinvazivní metodě, která pomalu vyvede pískání pryč z uší. Metoda se nesoustředí na žádné fyziologické poškození či hluboké mozkové aktivity, které mohou být spojeny s tinnitem a jeho vnímáním, ale snaží se pracovat s nervovou aktivitou.
„Mozek, konkrétně kochleární jádro, je kořenem tinnitu,“ říká profesorka Susan Shoreová, vedoucí výzkumného týmu Michiganské univerzity. „Pokud se hlavní neurony v této oblasti (tzv. fuziformní buňky) stanou hyperaktivními a synchronizují se s ostatními, dojde k přenosu fantomových signálů do ostatních center, kde pak dochází k jejich vnímání. Když se nám podaří tyto signály zastavit, můžeme zastavit i tinnitus.“
Fuziformní buňky nám za normálních okolností pomáhají lokalizovat zdroj zvuku a upravují také vnímání zvuků a pocitů souvisejících s našimi vlastními pohyby hlavy a krku. Expozice hlasitým zvukům může u těchto buněk vést až k poruše synchronizace a může tak dojít ke vnímání zvuku i tam, kde žádný zvuk neexistuje. Tým doktorky Shoreové se proto rozhodl vyzkoušet bimodální somatosenzorickou stimulaci, aby se tak pokusil restartovat chování těchto buněk. Jedná se o zcela neinvazivní zařízení, které do uší pouští zvuk odpovídající frekvenci a intenzitě tinnitu a zároveň vysílá malé elektrické impulzy do hlavy pacienta. V podstatě sada sluchátek s elektrodami.
Do studie byli vybráni lidé, kteří popisují změny zvuku či intenzity vlastního tinnitu např. zatnutím čelistí, ohýbáním krku nebo vypláznutím jazyka. Lze předpokládat, že se u nich vyvinul způsob, který ovlivňuje činnost jejich fuziformních buněk. Elektrické impulsy pak byly vždy nasměrovány právě na tu část hlavy, kterou každý účastník studie používal ke změně zvuku tinnitu.
Do samotné studie byly zapojeny dvě skupiny účastníků. Dvacet pacientů s tinnitem mělo zařízení přesně nastavené na specifika svého tinnitu. Tito docházeli každý den po dobu čtyř týdnů na půlhodinová sezení. Kontrolní skupině pak bylo poskytnuto falešné zařízení, které sice vysílalo zvuk do sluchátek, ale elektrické impulzy nebyly zároveň dodávány.
Zatímco pacienti v kontrolní skupině s falešným zařízením nezaznamenali žádné změny jejich tinnitu, výsledky druhé skupiny jsou velmi povzbudivé. Příjemci bimodální léčby zaznamenali v průměru signifikantní zlepšení kvality života s tinnitem a jeho vnímání. Někteří hlásí snížení intenzity pískání v uších až o 12 decibelů, jiní tvrdí, že se tinnitus stal snesitelnějším a dvěma účastníkům studie tinnitus úplně vymizel. Nikomu se přitom šelest nijak nezhoršil a účinky terapie přetrvávaly v průměru nejméně několik týdnů.
„Výsledky jsou rozhodně povzbudivé,“ říká Shoreová, „je ale ještě potřeba optimalizovat všechny proměnné – např. délku potenciální terapie, vytypovat skupiny pacientů, které mohou z metody nejvíce těžit a zjistit, zda tento přístup zafunguje i u lidí, u nichž nedochází k modulaci tinnitu pohybem či různými manévry v oblasti hlavy a krku.“
Zpřístupnění metody a její případná cena je samozřejmě hudbou budoucnosti. Zdá se ale, že lidé trpící tinnitem mají další naději, že se někdy v následujících letech tohoto nezvaného hosta přece jen nadobro zbaví.
Studie byla uveřejněna v časopisu Science Translational Medicine.
Zdroj: newatlas.com/tinnitus-cure-treatment-headset/52854/